Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tvar terénu v okolí pozorovatelny a nové omítky

9. 6. 2009

Již roku 2006 jsem začal zaměřovat omítku pozorovatelny a také tvar terénu v okolí pozorovatelny. Musel jsem získat co nejdetailnější zprávu, neboť v okamžiku, kdy začnu opravovat a kácet, mi bylo jasné, že půda bude rozdupaná a vše začne měnit svou tvář.

Nejprve jsem tedy opatrně vysekal kopřivy a vysokou trávu a začal zaměřovat terén.

S výsledky měření jsem spokojený. I přes degradaci původních terénních úprav se na papíře vyloupnul původní vzhled terénu. Hlína byla navršena především u vstupní části, která byla tímto do jisté míry chráněna před případnou tlakovou vlnou při použití jaderných zbraní. Okolo průzorů byla půda více tvarovaná a to tak, že nároží pozorovatelny byly rovněž zahrnuty hlínou a naopak v místě průzorů byly velké deprese, umožňující výhled.

Někomu se může toto zjištění zdát banální, ale věřte, že takto tvarovaný terén není samozřejmostí! V naprosté většině případů totiž okolo pozorovatelny byla hlína rovnoměrně rozhrnuta. Pozorovatelny tak často vypadají jako houby ze země vyrostlé.

Po zaměření terénu jsem se věnoval omítkám. Zakreslil jsem jejich poškození a zakončení. Podle projektu, totiž měly být omítky provedeny jen po hranu terénu. Toto nařízení se dodržovalo a velmi mi pomohlo při zjišťování původního vzhledu terénu.

Omítky pozorovatelny byly provedeny kvalitně. Zajímavé je, že stěny při vstupu mají jinou hrubost a jemnost zpracování, než zbytek omítek na pozorovatelně.

Vyvstal zde problém. Nalezl jsem totiž místa, kde omítka byla jednoznačně barevná! Šlo o odstíny blížící se žluté, či žluto-hnědé. Co s tím? Byla pozorovatelna maskovaná pomocí nátěru, jako to známe z prvorepublikového opevnění?

Nezbývalo, než se uchýlit do vojenského archivu v Olomouci a dále celou věc konzultovat s bývalými pracovníky CO.

Stálo to však za to a výsledek se dostavil.

K pozorovatelnám nebyl dán žádný konkrétní příkaz k maskování, jen to, že po dokončení je okolní terén: "... upraven do původního stavu osetím travou, nebo zadrnován a osázen křovinami." Někdy také zde mohla být natažená maskovací síť do té doby, než vyrostla tráva a keře, které pozorovatelnu maskovaly. Spíše se však užívalo maskování pomocí trávy. Keře nebyly oblíbené, neboť mohly zasahovat do pozorovacích směrů a musely se vysekávat.

Použití maskovacích nátěrů záviselo na rozhodnutí daného štábu CO. V několika doložených případech bylo toto skutečně použito, ale jde spíše o výjimky (Náchod, Mladá Boleslav-Chlum).

Pak přišel rok 1964 a byl zrušen obor vizuálního maskování, který se v případné raketojaderné válce ukázal být nepotřebný a pozorovatelny přestaly být maskovány jiným způsobem, než že se nechaly zarůst trávou.

Jak to bylo ve skutečnosti s barevnými fleky, které jsem objevil? Podařilo se mi to objasnit. Vlastně se věc vyjasnila sama. Poté co jsem zhotovil novou omítku, silně zapršelo. Ze stropu bylo smyto bláto a prach. Co myslíte že bláto udělalo? Sjelo po stěnách a "zažralo" se do omítky, které dostaly přesně ten samý odstín jako dříve. Ještě několik vydatných dešťů a pozorovatelna bude mít barvu jako v 60. letech.

ZÁVĚR: Omítky pozorovatelny nebyly nijak barevně upravovány a maskování se dělo pomocí vzrostlé trávy.