Jdi na obsah Jdi na menu
 


Heliograf HEL-CO vz. 64

17. 6. 2009

Když jsem po několikaletém úsilí získal pozorovatelnu do osobního vlastnictví, začal jsem přemýšlet, čím měla být pozorovatelna vybavena. Nebýt pana Válečka a Zapletala (HZS Přerov), nikdy by se mi to nepodařilo. Zjistil jsem tedy, že v pozorovatelně měl být heliograf. Ale jak tento přístroj vypadal?

Začalo pátrání. Internet zklamal hned první den pátrání. Příručku jsem také žádnou nenašel, a teď babo raď. Náhodou mě však Petr Kunc (www.fortifikace.net) upozornil na prezentaci vybavení CO Slovenské republiky. Byl zde vyfocený i heliograf. Neváhal jsem ani chvíli a začal rozesílat maily na Slovensko.

Asi o měsíc později jsem již cestoval přes půlku Slovenska abych si vyzvednul soupravu. Po dalších několika hodinách strávených ve vlaku jsem dorazil domů. Hned druhý den jsem začal soupravu čistit a přitom jsem učinil první objev. Pod hromádkou papíru na dně jedné z přihrádek jsem nalezl seznam vybavení HEL-CO! To bylo něco! Hned jsem udělal soupis a zjistil, které položky chybí.

Chybějících věcí nebylo mnoho. Mým velkým štěstím bylo, že nechyběly hlavní součásti, jako skleněná koule a stojan. Kde ale sehnat zbytek?

Souprava například uváděla přesný typ visacího zámku, který k soupravě patřil. Na našem letním sídle - chatě, jsem nevěřil svým očím, když na mě hledaný zámek zamrkal z hromádky prachu. Trvalo to nějakou chvíli, ale zámek získal solidní vzhled. No a dál?

Chyběly prachovky na čištění skleněné koule. Podnikl jsem nájezd na byt prarodičů a našel jsem! Bohužel, prachovky nejsou bílé (modrá a hnědá), ale alespoň pochází ze 60.let.

Chyběl natěračský štětec č. 10. Všichni rodinní příslušníci se snažili něco takového najít. Nakonec jej donesl otec. Naprosto nepoužitý a čistý. Jednou vadou je, že štětec pochází pravděpodobně až v počátku 70.let, nicméně vzhledově přesně odpovídá.

Chyběla bílá plastová miska (na míchání laku). Mamka se usmála, sáhla do kredence a vytáhla misku, ze které jedla coby malý capart. Je to přesně ta, která mi chyběla.

Chyběl sešit pro poznámky. Otec se poptal a díky jedné postarší paní učitelce mám sešit přímo ze 60.let !

Chyběla tužka na vedení deníku. Překopal jsem dědovu skříňku kde schovává "poklady" a našel jsem ji. Zachovalou, včetně plastové krytky hrotu.

Chyběl klíč číslo 8 a 10. Otec přeházel své nářadí a našel jej. Tento klíč mě navíc upozornil na další věc, kterou mi několikrát zdůrazňoval pan Zapletal. Všechny předměty byly vždy v bedně upevněny, aby nic nechrastilo a nedošlo k poškození. Našel jsem v bedně malý výřez, kam klíč přesně zapadal.

Chyběl venkovní teploměr. Opět zabodoval otec, který přinesl přesně ten ze seznamu. Nebyla to zrovna jednoduché, seznam výhradně uvádí: "venkovní teploměr s červenou plastovou hmotou".

Chyběl rozprašovač. Ten mi pil krev nejvíce. Co to sakra je rozprašovač?! Jak to vypadá? Nemohl jsem se dopátrat. Žádný předpis CO toto nezmiňoval. Navštívil jsem pana Zapletala. Ten se zamyslel a řekl mi, že si není jistý, ale že by mělo jít o tzv. fixírku. Pro jistotu jsem ještě navštívil pana Válečka, který mi toto jen potvrdil. Rozprašovač byl tedy výraz, který v 60. letech znamenal fixírku.  Následovalo shánění fixírky. Nevím, kde ji otec sehnal, ale sehnal. Když jsem ji dával do bedny, všimnul jsem si, že vlevo, v přihrádce je špalík dřeva, ve kterém jsou dva kruhové otvory. Jeden větší a jeden menší. Vzpomněl jsem si na pana Zapletala - nic nesmí hrkat! Fixírka ze 60.let, opět zapadla na své místo...

S osazením fixírky souvisí také to, že jsem si uvědomil, že na víku je připevněná překližka, za kterou se nachází dostatek místa pro tužku, štětec, teploměr a páskový filtr. Jenže ono to tam nešlo zasunout! Někdo tam narval kus papíru. Z železné osky jsem si udělal háček a papír vytáhnul... Jde o jednu větu, která mi pomohla více, než by se mohlo zdát. Věta, psaná na stroji, obsahovala informaci o tom, jaký konkrétní předpis byl určen pro heliograf (ŠCOS-chem 2-8). Jenže to není tak úplně pravda. V tomto předpise o heliografu takřka nic nenajdete. Po delším shánění jsem narazil na sběratele literatury CO, který mi návod ochotně poskytnul. Konečně jsem začal chápat k čemu slouží která část vybavení.

Na závěr je nutné zmínit jednu věc. Výše psaný odstavec se odehrál v rozmezí let 2007 - 2015. V podstatě jsem osm let dával dohromady celou tuto soupravu.  Nicméně heliograf je základní přístroj na pozorovatelně a vynaložené úsilí se vyplatilo...