Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokus o charakteristiku pozorovatelny

4. 6. 2009

Pozorovatelna je nebojový objekt, sloužící k pozorování důležitého prostoru nebo objektu. Prvním vodítkem jak rozpoznat pozorovatelnu od palebného objektu, je výška otvorů ve zdech. Pozorovatelna je vybavená pozorovacími průzory, které jsou umístěny přibližně 150 - 160 cm nad podlahou, přičemž již pouhá výška těchto otvorů vylučuje jakékoliv jiné využití nežli pozorování. Pro srovnání, výška střílny u našich řopíků činí asi 130 cm.
Civilní obrana postavila řadu pozorovatelen, nejen co do typologie, ale také úkolu. Běžná pozorovatelna se nachází někde v okolí většího města, na mírném svahu, vstup má většinou ze zadní strany, tedy je odvrácený od města. Taková pozorovatelna není sama, na protějším kopci určitě stojí další podobný objekt. Pozorovatelny se obvykle stavěly v počtu tří nebo čtyř v okolí jednoho města. Jako modelový příklad doporučuji navštívit například Prostějov.
Dalším rozpoznávacím znakem, tedy mimo pozorovacích průzorů, je vlastní provedení stavby. Ta je většinou betonová, ale při úrovni terénu můžeme spatřit asfaltovou izolaci, případně vrstvu cihel. Omítky jsou ponechány v přirozené, tedy šedavé barvě, nejvýše bývají opatřeny asfaltovou izolací.

 

Náhledy fotografií ze složky Pozorovatelny v České republice