Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psaní knihy, průzkumy

10. 5. 2016

Když jsem se v roce 2004 začal zabývat problematikou Civilní obrany, nenapadlo mě, jaké problémy na mě čekají. Velice rychle jsem zjistil, že prakticky neexistuje žádná literatura, která by se jakkoliv vztahovala k pozorovatelnám Civilní obrany. Existovalo jen několik diplomových prací na téma historie CO a historie ukrytí obyvatelstva. Takže jsem tvrdě narazil. Vlastně ne. Spadl jsem do prázdnoty. Prostě nikde nic.

Musel jsem si všechno zapisovat, každou zmínku, každé slovo které jsem vydoloval ze starých brožurek a předpisů CO. V roce 2008 jsem zahájil betonování a dozdívání chybějících částí dluhonické pozorovatelny. Abych lépe pochopil jak byly tyto stavby řešeny a konstruovány, navštívil jsem několik pozorovatelen.

img_4986.jpgSkutečně první průzkum za účelem dokumentace objektu pro potřeby knihy, proběhl později. Teprve v lednu 2012 jsem navštívil pozorovatelnu Česká Třebová - Jelenice. Naštěstí se tak stalo v zimě, takže jsem neměl problém objekt nalézt. Uvnitř na mě čekalo shnilé seno a plesnivé ovoce z nedalekých zahrádek.

S přibývajícími objekty jsem postupně získal zkušenosti na co všechno mohu narazit. Nezbytnou součástí výbavy se mimo lopaty, navíc stal srp a pilka. Vedle nich jsem nikdy nezapomněl na pořádnou pikslu dezinfekce. Občas mě udivuje že jsem při tom plazení se v odpadcích něco nechytil.

p1130149.jpg Vedle návštěvy betonových hnojišť jsem často narážel na strmé svahy. Snad nejhorší byl průzkum v Blansku a Adamově, kde jedinou rovinou byla hladina piva v lahvi. Přiložená fotografie celkem dobře dokumentuje svah ve kterém je postavená pozorovatelna Adamov nad železniční zastávkou. Opravdu jsem nepochopil jak to stavěli. Nejspíš měli k dispozici nějakou jednoduchou svážnici zbouchanou z prken.

p1140218.jpg To už se blížilo velké finále mé práce. V roce 2016 jsem navštívil zdaleka nejvíce pozorovatelen. Hlavním důvodem bylo samozřejmě mé dokončení knihy o pozorovatelnách CO. Přiložená fotografie ukazuje pozorovatelnu Příbram - Svatá Hora před vysekáním. Bohužel zasypanou vstupní šachtu se mi vzhledem k časovým možnostem nepodařilo zprůchodnit.

p1140219.jpg ​O chvíli později pozorovatelna vykoukla ze křoví. Fotka je pořízená ze stejného místa. Je zajímavé, že tato příbramská pozorovatelna, ačkoliv je typizovaná, má šikmé průzory bez zazubení. Nemůžu nezmínit ještě jednu věc. Vlakové nádraží v Příbrami patří mezi ty nejkrásnější jaké jsem při svém bádání navštívil. Poněkud jiného rázu je pak následující událost. Při cestě z Příbrami náš vlak smetl auto na přejezdu. Paní majitelce chcípl motor, ale stihla vyskočit a nikomu se nic nestalo. To si tak sedíte si tak ve vlaku, unavení po celodenním výšlapu a najednou okolo vašeho okénka proletí volant a za ním zbytek auta...

 

Velmi zajímavý byl také průzkum pozorovatelen u Náchoda.

p1140456.jpgNa přiloženém snímku je pozorovatelna Náchod - Amerika. Vlevo od pozorovatelny je na protějším kopci jasně patrný náchodský zámeček vršku kulatého. Bohužel vstupní poklop pozorovatelny někdo hrubě vyrval. Ještě před pár lety zde byl a navíc plně funkční. Při zpáteční cestě jsem neodolal a pořídil jednu narcistní fotografii v Americe. To jsem ještě netušil že ve Vsetíně na mě čeká Moskva.

p1140435.jpg

Jedním z nejnáročnějších byl jednodenní průzkum kdy jsem navštívil dvě pozorovatelny v Mladé Boleslavi a pozorovatelnu v Nymburku. Docela jsem se nachodil. Když jsem pak v Nymburku překonával železniční přejezd, málem mě sežvejklo hasičské auto, které se vyřítilo zpoza hustého křoví. Ale jinak jsem bez potíží dorazil na místo.

p1140193.jpgU vesnice Kovansko se nachází velmi pěkná pozorovatelna starého typu. Vysekal jsem pozorovací pole a stejně jako někdy před dvaceti léty, opět se v průzoru zaleskl dalekohled pozorovatele...

 

V srpnu 2016 jsem si navíc udělal týdenní výlet, kdy jsem navštívil celé západní Čechy. Mimo pozorovatelen v Plzni jsem viděl též Karlovy Vary, nebo Sokolov.

p1150393.jpgOdpovědně mohu říct, že například Karlovy Vary patří do stejného pytle jako třeba Bohumín. Nebýt tolik známé kolonády a lázeňského centra, je to hrůza. Vytlučené domy, špinavé ulice a všude plno Rusáků. Naopak Sokolov bude vždy patřit mezi mé nejkrásnější vzpomínky na průzkum pozorovatelen. Však usuďte sami z přiložené fotky. Stádo koní se páslo okolo pozorovatelny. Město Sokolov je sice rušné, ale čisté a má pěkný park.​

Po této selance na mě čekal Vsetín. Město v Beskydech. Stařičký pantograf zdatně úpěl do zatáček a když jsem vystoupil, bylo mi jasné, že pozorovatelna je určitě na tom nejvyšším kopci. Úmorné vedro, strmá cesta a jméno ulice "Moskva", dávaly tušit nějakou zradu.

p1140814.jpgTaky že ano. Věděl jsem na metr přesně kde se pozorovatelna nachází. Poznali byste ji? Já jsem ji našel osvědčeným způsobem. Musíte vlézt do toho nejhustějšího křoví plného ostružiní. A povedlo se.

 

p1140815.jpg Po hodině vysekávání opět fotka ze stejného místa.

Ve Vsetíně jsou pozorovatelny jen jednoprůzorové, vnitřní rozměry činí sotva 140 x 140 cm. Což se dá docela těžko zjistit, kvůli odpadkům.

Takže už jsem to měl kompletní. Pozorovatelny byly v neskutečném svahu, zarostlé k nepoznání a uvnitř na mě čekaly hnijící zbytky jídla a plastové lahve. Ale výsledek stál za to.

Jenže nakonec přišel průzkum Liberce. Již několikrát jsem navštívil pozorovatelnu ve Vratislavicích nad Nisou. Rovněž pozorovatelna v Rupechticích mi byla známa.

p1150807.jpg​Chtěl jsem najít pozorovatelnu v Horním Hanychově, o které mi kolegové řekli, že se nachází uprostřed skládky stavebního odpadu. A skutečně. Pozorovatelna byla ve svahu plném křoví a suti. Pozorovatelna zrovna tak. Dovnitř jsem se sotva vešel. Přiložený snímek je nejspíš jedním z posledních, které zachycují vstupní otvor. Ještě jedna tatrovka kamení a pozorovatelna navždy zmizí. Jestli tady budou někdy kopat archeologové, asi z toho nebudou dvakrát moudří.

Jedním z posledních výletů byl průzkum přehrady Vír nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Přehrada sama nijak nevyniká, i vranovská se mi zdá lepší. jak ale zjistit kde se nachází pozorovatelna? Věděl jsem, že to nebude sranda, proto jsem si vzal na pomoc kolegu Pavla Alberta ze Svratky, který zdejší okolí zná. Po dvou hodinách jsme nic nenašli. Huby jsme měli podřené od ostružin, za krkem hromadu jehličí a všude samí mravenci. Pozorovatelna žádná. Pavel si sedl na zem s tím, že už nikam nejde a že na mě počká...

Musel jsem se smát. On na ní seděl! Nepropustné křoví bránilo pozorovatelnu a odmítalo ji vydat fotoaparátu napospas.

p1140691.jpgUvnitř jsem nalezl opuštěné feťácké doupě. Stěny byly polepené krabičkami od cigaret. Podél zdí ležely dvě pohovky. Raději jsme okamžitě vyklidili pole.

 

 

 

 

Poslední průzkum připadl na Švédské šance u Přerova. Zní to neuvěřitelně, ale pozorovatelna, na kterou se koukám z té mojí, nebyla zdokumentovaná.

p1170114.jpgKdyž jsem se k pozorovatelně blížil, vítalo mě asi osm koček.​ Něco není v pořádku...

Uvnitř se nacházelo malé peklo. Pozorovatelna totiž sestává ze systému několika místností. Ty byly obydleny třemi lidskými bytostmi. Pohlaví se nedalo určit.

Ta lidská stvoření ležela na více než půl metrové vrstvě odpadků. Všude pobíhali potkani a myši. Stěny černé, místy jsme nacházeli ostatky dalších zvířat. Snad právě tato poslední výprava mě utvrdila v mé práci.

Alespoň jedna pozorovatelna bude zachráněna a nepodlehne této strašné devastaci!